Білки, жири, вуглеводи в продуктах роль і значення


Яку роль у харчуванні відіграють білки, жири і вуглеводи


Їжа, яку ми їмо, повинна не просто тамувати наш голод, а й забезпечувати наш організм енергетичними ресурсами і необхідними йому корисними та поживними речовинами. Містяться в продуктах харчування білки, жири і вуглеводи виконують безліч дуже важливих функцій, кожна з яких не може бути передана нікому іншому.

Білки - це основний функціональний елемент в організмі. Вони служать будівельним матеріалом для клітин і тканин, вони формують імунітет, беруть участь у синтезі гормонів, ферментів, амінокислот; білки транспортують інші поживні і корисні речовини по всьому організму, вони підтримують водний баланс в організмі, забезпечують загоєння і регенерацію тканин і еластичність шкіри і виконують ще масу функцій. Дітям білки необхідні для росту і розвитку.

Жири - це стратегічний запас води та енергії в організмі. Вони служать для підтримки температурного балансу в організмі, з них будуються клітинні мембрани, вони входять до складу нервової тканини і полегшують проникнення електричних імпульсів між клітинами, крім того жири необхідні для засвоєння жиророзчинних вітамінів (А, Е, D).

Вуглеводи - це паливо організму. Вуглеводи поділяються на швидкі і повільні - по швидкості засвоювання їх в організмі. Повільні вуглеводи дають тривалий приплив енергії, расщепляясь поступово протягом довгого часу, а швидкі дають швидкий енергетичний імпульс. Клітковина, що також відноситься до вуглеводів, організмом практично не засвоюється, вона виконує роль прибиральника, очищаючи організм від токсинів, шлаків, виводячи зайву рідину, цукор, холестерин, полегшуючи травлення.

Поєднання білків, жирів і вуглеводів в продуктах, які людина з'їдає протягом дня, має бути приблизно таким: 1: 1: 4. Таке співвідношення у загальній калорійності продуктів білків, жирів і вуглеводів забезпечує потреби організму в поживних речовинах найкращим чином.

Вміст у продуктах харчування білків, жирів і вуглеводів


Для того щоб харчування було збалансованим по білках, жирах і вуглеводах в продуктах, потрібно знати, які продукти містять ті чи інші речовини і в якій кількості. Це допоможе вам сформувати повноцінний раціон для себе.

Основним джерелом білків є м'ясо, птиця, риба, яйця, молочні продукти, а також горіхи, насіння, крупи і бобові. Жири містяться в багатьох рослинних і тваринних продуктах, але найкорисніші жири - це рослинні жири з горіхів і злаків, рослинні масла, а також жири, що містяться в рибі і морепродуктах. А ось жири, які містяться в м'ясі, кулінарні жири, рафіновані жири, маргарин та інші трансжири для організму людини користі несуть дуже мало.

Основне джерело повільних вуглеводів - овочі, фрукти і злаки, вся рослинна їжа, а також мед. Також вуглеводи містяться в яєчних жовтках, молоці. У м'ясі та рибі вуглеводів немає. Корисні швидкі вуглеводи містяться в фруктах, горіхах, а ось цукор і продукти, що містять його, до корисних вуглеводів ніяк не віднесеш.

Інформація про зміст білків, жирів і вуглеводів в продуктах в обов'язковому порядку є на упаковках продуктів, також її можна знайти в спеціальних таблицях. У них вказана калорійність продуктів, білки, жири і вуглеводи, а також вітамінно-мінеральний склад продуктів. Користуючись такими таблицями та інформацією на упаковці, ви можете складати для себе повноцінне збалансоване меню.

Значення білків, жирів і вуглеводів для схудненняНашому організму потрібні всі поживні речовини - білки, жири і вуглеводи; в продуктах, які ми вживаємо, обов'язково повинні міститися всі вони. Але під час дієт для схуднення баланс білків, жирів і вуглеводів в продуктах, які ми споживаємо, має бути змінений.

Значення споживання білків, жирів і вуглеводів для схуднення дуже велике.

Споживання вуглеводів при дієті зазвичай знижують; від швидких вуглеводів рекомендується відмовитися, а повільні - отримувати з овочів, фруктів і злаків, а також молочних продуктів. Надлишок вуглеводів в організмі відкладається в жир, а знижене споживання вуглеводів провокує організм на спалювання своїх жирових запасів. Але дефіцит вуглеводів при дієті небажаний, оскільки може привести до зниження працездатності, слабкості, хворобливого стану, різних порушень в організмі.

При дієтах потрібно максимально скоротити споживання «важких» жирів - тобто тих, що містяться в м'ясі, а також рафінованих жирів і трансжирів. Відмовлятися зовсім від жирів не можна, потрібно вживати корисні жири рослинного походження і риб'ячий жир.

Білки при дієтах споживають в підвищеній кількості - вони прискорюють обмін речовин, оберігають організм від руйнування, забезпечують харчування організму, насичують людину надовго. При нестачі білків людина починає втрачати м'язову масу, погіршується здоров'я, падає імунітет, погіршується стан волосся, нігтів, шкіри і функціонування внутрішніх органів. А надлишок білків несприятливо позначається на травленні і сприяє інтоксикації організму.

Калорійність продуктів, білки, жири і вуглеводи, а також вітаміни мають велике значення не тільки для профілактики зайвої ваги, але й для загального стану здоров'я організму. Його не можна надовго обмежувати в поживних і корисних речовинах, інакше замість красивої фігури ви отримаєте зіпсоване здоров'я.

Білки, жири, вуглеводи і вітаміни в продуктах

Крім містяться білків, жирів і вуглеводів в продуктах велике значення для організму мають вітаміни і мінеральні сполуки. Вітаміни та мінерали забезпечують нормальний розвиток і функціонування кісткової, нервової, м'язової тканини, вони потрібні як для шкіри, волосся, нігтів, кісток, зубів, м'язів і органів, так і для того, щоб в організмі все працювало злагоджено і функціонувало нормально. При авітамінозі і нестачі мінеральних речовин знижується імунітет, погіршується самопочуття і зовнішній вигляд, багато функцій організму «відключаються». Збалансований вміст білків, жирів, вуглеводів і вітамінів в продуктах забезпечить вам повноцінне раціональне харчування, яке застереже вас від авітамінозу і нестачі мінеральних речовин. Симптоми авітамінозу та дефіциту мінеральних речовин наступні: погіршення стану шкіри, волосся, нігтів, зубів, висипання або порушення пігментації на шкірі, погіршення зору, слуху, зниження працездатності, погіршення пам'яті та кмітливості, нестабільна робота нервової системи (емоційна нестійкість, стрес, депресія, агресія), порушення сну, головний біль, м'язові болі, шум у вухах, порушення травлення, поява темних кіл під очима, порушення в роботі внутрішніх органів (ШКТ, печінки, нирок, жовчовивідних шляхів і т.д.), порушення в роботі серцево-судинної системи, порушення обміну речовин та інші. Щоб уникнути авітамінозу, потрібно дотримувати баланс вітамінів, мінеральних сполук, білків, жирів і вуглеводів в продуктах, не сидіти довго на строгих дієтах і харчуватися різноманітною натуральною їжею.